Svaka druga ili treća trudnica, u poslednja dva trimestra trudnoće, ima problem sa kiselinom u želucu odnosno sa gorušicom.

Žgaravica u trudnoći se manifestuje kao neprijatno peckanje, žarenje ali i bol u želucu, grudima, jednjaku i i grlu. Najčešće se javlja neposredno posle obroka.

Kiselina u trudnoći se javlja iz više razloga. Pre svega, za trudnoću je tipično usporeno varenje ali i slabljenje sfinktera (mišića) koji se nalazi između želuca i jednjaka. Zbog usporenog varenja hrana se duže zadržava u želucu, a usled slabljenja sfinktera, višak kiseline iz želuca lako nalazi svoj put do jednjaka. Digestivni sokovi, hlorovodonična kiselina i enzim pepsim iz želuca prelaze u donji deo jednjaka i time izazivaju velike neprijatnosti trudnicama.
Razlog usporenog varenja kod trudnica leži u povišenom nivou progesterona, ženskog polnog hormona koji je deset puta viši u odnosu na stanje kada žena nije trudna.
Osim toga, kako raste stomak u trudnoći odnosno materica, tako je i pritisak na želudac jači i dodatno pogoršava gorušicu.

Problem sa žgaravicom u trudnoći jeste što može da traje veoma dugo (pa i do porođaja), da bude intenzivna i neprestana. Međutim, dobra vest je da je svaka trudnica može, u najmanju ruku, ublažiti.

Šta da radite ukoliko imate gorušicu u trudnoći?

  • jedite češće ali manje količine hrane
  • žvaćite polako i manje zalogaje
  • birajte namirnice koje su zdrave i lake za varenje
  • smanjite unos ili u potpunosti izbacite prezačinjenu i masnu hranu, mesne prerađevine poput viršli i kobasica, jela se previše šećera, citrusno voće, kafu, gazirane napitke
  • redovno unosite tečnost u organizam, ali u toku obroka se ograničite na jednu času
  • izbegavajte jelo pre spavanja – preporuka je da se ne jede čak dva sata pre spavanja; ako vam je to previše i nepomirljivo sa apetitom koji imate u trudnoći, pokušajte barem da izbacite obroke neposredno pred spavanje
  • sa obrzirom na to da se žgaravica javlja najpre u ležećem položaju, pokušajte da odmarate ili čak spavate u polusedećem položaju; leđima dajte potporu sa par jastuka i po mogućnosti se oslonite na levi bok
  • ukoliko ste pušač, gorušica u trudnoći će vam biti još veći problem; u svakom slučaju biste trebali da napustite ovu nezdravu naviku jer njome štetite vašem i zdravlju vaše bebe
  • ako vam ništa od predloženog ne pomogne da se intenzitet kiseline u trudnoći smanji, konsultujte se svojim lekarom od koga ćete dobiti informaciju da li postoje bezbedni lekovi za ovu vrstu tegoba u trudnoći

Da li gorušica u trudnoći može da naškodi bebi?

Gorušica ni na koji način ne može da naškodi bebi niti je ona na neki način oseća. Sporije varenje koje utiče na razvoj ove tegobe u trudnoći, ima još jednu funkciju koja je, zapravo, jako korisna za bebu. Upijanje hraniljivih sastojaka u krv majke je poboljšano sporijim varenjem, a posledica toga je i da do bebe dolazi veća količina hranljivih sastojaka.

 

Lekovi protiv gorušice

Antacid je vrsta leka koja se primenjuje u slučaju povišene želudačne kiseline i ona je najčešće baznog hemijskog karaktera. Ukoliko se koristi u trudnoći trebalo bi ga uzimate posle obroka ali i pre spavanja. Pri izboru ovog leka, najbolje je da se konsultujete sa svojim lekarom jer neki od ovih lekova sadrže aluminijum koji se ne preporučuje u trudnoći. Osim toga, neki lekovi koji pripadaju antacidima vezuju se sa gvožđe u organizmu i sprečavanju njegovu dalju resorpciju, što nikako nije poželjno da se desi tokom trudnoće.

 

Pravilna ishrana trudnica sa problemom gorušice

  • pijte vodu u malim gutljajima
  • koristite čajeve od kamilice ili đumbira
  • jedite bademe
  • nemojte dugo termički obrađivati povrće jer time postaje kiselo
  • jedite više namirnica baznog karaktera poput brokolija, belog luka, suvih smokava i grožđa, dinje, lubenice, sušenih maslina…